Vedecký brloh je zábavným spôsobom podaná veda a jej rôzne oblasti deťom v školskom veku. Tento formát popularizácie vedy pripravujú výmenníky s odborným garantom Slovenskou akadémiu vied Košice. V novembrovom brlohu (11. 11. 2017
deti objavia archeologické nálezy s trojicou lektorov Evou Horváthovou, Rastislavom Hrehom a Luciou Luštíkovou z Archeologického ústavu SAV.
- Viete, v akých drsných prírodných podmienkach sa vyvíjal najstarší predok človeka (pračlovek)?
- Viete, ako si počas niekoľkých tisícročí predchodcovia moderného človeka zdokonaľovali pracovné nástroje a z akých materiálov ich vyrábali?
- Čo bolo základným zdrojom ich obživy?
- Poznáte rozdiely medzi životom pravekých lovcov a prvých poľnohospodárov?
Odpovede na tieto a ďalšie otázky zodpovie trojica lektorov na príklade zachovaných archeologických nálezov.
Deti si vyskúšajú prípravu základných nástrojov ľudstva spôsobom, aký používali naši prapredkovia.
- drvenie zrna na kamennej podložke
- ručná výroba keramiky z hrnčiarskej hliny a jej výzdoba
- tkanie najstaršieho typu látky na zvislých krosnách
„V rámci experimentálnej archeológie si premietneme techniky výroby kamenných nástrojov, trením kameňa o kameň sa pokúsime rozdrviť zrno na múku, z hliny si vyskúšame vymodelovať miniatúrne nádoby a iné drobné predmety, podľa vzorov pravekých hrnčiarskych predlôh si ich vyzdobíme a napokon zhotovíme aj repliku tkaniny pomocou jednoduchých drevených tkáčskych krosien. To všetko spravíme tak, ako to tisícročia pred nami robili šikovné ruky našich predkov,“ prezrádza Eva Horváthová o obsahu novembrového Vedeckého brlohu, ktorý sa bude konať počas Týždňa vedy a techniky na Slovensku.
Miesto konania: Ulica Obrody 2, Sídlisko Terasa, Košice
Dátum: 11. 11. 2017, v čase od 14.00 do 16.00