V pondelok 14. apríla 2025 nás vo veku 83 rokov navždy opustil významný vedec a pedagóg, archeológ, historik, organizátor vedy prof. PhDr. Alexander Ruttkay, DrSc.
A. Ruttkay sa narodil 24. apríla 1941 v Budapešti. V rámci repatriácie sa jeho rodina po druhej svetovej vojne vrátila na Slovensko. Po ukončení stredoškolských štúdií na gymnáziu v Piešťanoch bol v roku 1958 prijatý na štúdium archeológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po jeho úspešnom absolvovaní – s vyznamenaním v roku 1963 – začal pracovať v Krajskom vlastivednom múzeu v Bojniciach. Tu začal realizovať aj prvé vlastné archeologické výskumy. V roku 1965 získal na základe konkurzu pracovnú pozíciu odborného pracovníka v Archeologickom ústave SAV v Nitre, s ktorým už ostal pevne prepojený na celý život. Postupne tu získal vedecké a vedecko-pedagogické hodnosti (CSc., DrSc., doc. prof.) a stal sa osobnosťou, ktorá výrazne a pozitívne ovplyvnila archeologické bádanie na Slovensku a v strednej Európe.
Výskumné aktivity najskôr zacielil na dobu sťahovania národov. Postupne sa preorientoval na skúmanie včasného a vrcholného stredoveku, kde sa, pomerne rýchlo, zaradil k špičkovým stredoeurópskym bádateľom. Základom jeho práce boli tak vlastné terénne výskumy, ktorých realizáciu bravúrne zvládal, ako aj teoretická práca v širokom nadregionálnom stredoeurópskom kontexte. Jednoznačne patrí k bádateľom, ktorí najviac prispeli k poznaniu našich najstarších národných dejín. Zameral sa na tvorbu syntéz, najmä z oblastí ako vojenstvo, kresťanstvo, feudálne sídla, štruktúra spoločnosti alebo surovinové zdroje.
Spomedzi terénnych výskumov je potrebné osobitne vyzdvihnúť výskum dnes ikonickej lokality Ducové, kde preskúmal prvý veľkomoravský veľmožský dvorec s rotundou i s pohrebiskom, odkryv ďalšieho včasnostredovekého dvorca v Nitrianskej Blatnici či románskeho kostola a cintorína v Dražovciach. Pozoruhodné výsledky priniesli jeho výskumy vrcholnostredovekých feudálnych sídiel ako Kolačno – Michalov vrch, Partizánske-Šimonovany.
Napriek tomu, že bol výrazne vyťažený organizačnými činnosťami, dokázal si nájsť čas, často aj na úkor rodiny, na intenzívny teoretický výskum a publikovanie ich výsledkov. Je autorom, resp. spoluautorom 13 monografií a viac ako 300 štúdií. Viaceré z nich patria k stále neprekonaným vedeckým prácam a sú systematicky citované doma i v zahraničí.
Prof. Alexander Ruttkay sa aktívne podieľal aj na riadiacej činnosti nielen Archeologického ústavu, ale aj vedy v Československu, resp. na Slovensku. Postupne prešiel viacerými funkciami (vedúci oddelenia, vedecký tajomník, zástupca riaditeľa. V rokoch 1991 – 2008 vykonával funkciu riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre. Tu treba osobitne zdôrazniť fakt, že dokázal ústav úspešne previesť cez komplikované a náročné 90. roky minulého storočia a cez začiatok nového milénia, táto doba bola poznačená krátením finančných zdrojov a s tým spojenými ťažkosťami. Podporil novú cestu získavania externých zdrojov a zapájania sa do medzinárodných projektov. Výskum v tom období nestagnoval, ale naopak, rozvíjal sa, čoho výsledkom bol celý rad unikátnych objavov, ale i publikácií a domácich i medzinárodných výstavných projektov.
A. Ruttkay mal podiel na výchove veľkej skupiny vedeckých pracovníkov. Od roku 1996 pôsobil tiež ako garant štúdia odboru všeobecné dejiny na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, kde vychoval mnohých budúcich historikov, archeológov a múzejníkov.