cvndp publikacie publikacie

Archeológovia objavili na hradisku v Bojnej ďalší hromadný nález dávnych predmetov

Depot 39 na pôvodnom mieste

Aj záver výskumnej sezóny na známom veľkomoravskom nálezisku v Bojnej, okres Topoľčany priniesol prekvapujúce výsledky. Pri systematickom povrchovom prieskume východného predpolia centrálneho hradiska Valy, ktoré bolo zničené a opustené na začiatku 10. storočia, boli objavené ďalšie cennosti z tejto doby.

Príprava nálezu na vyzdvihnutie v in situ bloku

Atraktívny a pre bádateľov dôležitý bol hromadný nález s poradovým číslom 39. Pri podrobnom skúmaní v teréne a po jeho premiestnení v bloku do laboratória Archeologického ústavu SAV, v, v, i, v Nitre sa dal zrekonštruovať celý postup jeho uloženia do zeme. Na príkrom svahu poniže opevnenia bola vykopaná priehlbeň, do ktorej uložili veľké drevené vedro. Z neho sa v zemi po stáročiach zachovali len železné súčasti – obruče a držadlo. Doň uložili ingoty olova, česáky ľanu, nožnice a ďalšie predmety, medzi iným aj známe dobové platidlá – železné sekerovité hrivny. Ďalšie hrivny a zväzok kosákov uložili popri vedre do jamy, ktorú zasypali polmetrovou vrstvou hliny. V laboratóriu bolo možné nález kvalitne analyzovať a dokumentovať pomocou RTG a 3D snímkovania a zrekonštruovať jeho pôvodný stav. Po konzervácii a vedeckom spracovaní bude súbor vystavený v Múzeu Veľkej Moravy v Bojnej.

Čistenie a spevňovanie hromadného nálezu

Zvláštny fenomén ukrývania skupín predmetov na rôznych miestach hradiska Valy v Bojnej, ale aj v jeho širšom okolí je neustále predmetom záujmu bádateľov. Zdá sa, že niektoré z týchto depozitov boli ukrytým a nevyzdvihnutým majetkom tamojších obyvateľov v čase hroziaceho nebezpečenstva, ktoré podľa plošného požiaru obydlí a opevnení potvrdili archeologické výskumy. Zdá sa však, že niektoré z týchto depozitov mohli byť aj ukladané do zeme aj ako určitý druh obetného daru podľa niektorého zo starých zvykov, ktoré nastupujúce kresťanstvo ešte nestihlo potlačiť.

Karol Pieta, Archeologický ústav SAV, v. v. i.

autor fotografii: K. Pieta