cvndp publikacie publikacie

Otvorený list členov Pamiatkovej rady pri MK SR ministerke kultúry SR

Paedr. Martina Šimkovičová

Ministerka kultúry SR

Ministerstvo kultúry SR
Nám. SNP č. 33

813 31 Bratislava – Staré Mesto

 

Otvorený list členov Pamiatkovej rady pri MK SR ministerke kultúry SR

 

 

Pani ministerka,

 

na Ministerstve kultúry SR (ďalej len „MK SR“) tohto roku v krátkom slede za sebou (5.11.2024 a 27.11.2024) zasadala Pamiatková rada pri MK SR za účelom prerokovania ťažiskového bodu programu – odvolania generálneho riaditeľa Pamiatkového úradu SR.

 

Ani na prvom, ani na druhom zasadnutí Pamiatkovej rady vedenie MK SR neuviedlo vecné dôvody odvolania generálneho riaditeľa Pamiatkového úradu SR tak, aby sa dali považovať za argumentačne spôsobilé a relevantné na to, aby sa nimi mohli členovia Pamiatkovej rady seriózne zaoberať a naplniť literu § 9 ods. 4 zákona č. 49/2002  Z. z. v znení: Pamiatkový úrad riadi a za jeho činnosť zodpovedá generálny riaditeľ, ktorého po prerokovaní s Pamiatkovou radou vymenúva a odvoláva minister.

 

Máme za to, že prerokovaním sa rozumie vecná diskusia s konfrontáciou argumentov pre a proti. Vágne a zahmlievajúce zdôvodnenie slovami o potrebe „dynamizácie procesov a flexibilizácii Pamiatkového úradu SR“ ako jedinom argumente pre odvolanie generálneho riaditeľa dobre fungujúcej inštitúcie, na činnosť ktorého súčasne zo strany MK SR nezazneli žiadne kritické pripomienky alebo fakty, nemôže byť naplnením obsahu pojmu prerokovanie. Postoj Pamiatkovej rady dokumentuje zápisnica z prvého aj druhého zasadnutia Pamiatkovej rady, kde sa v záverečných uzneseniach tento fakt taxatívne deklaruje.

 

Odvolanie generálneho riaditeľa Pamiatkového úradu SR je podľa nás svojvoľným aktom zo strany MK SR, ktorý nemá oporu v nastavených mantineloch zákonného postupu a je rovnako v rozpore so základnými pravidlami slušnej komunikácie. Tento akt je navyše hrubo podčiarknutý zverejnením mena nového generálneho riaditeľa Pamiatkového úradu SR, ktorého osoba neprešla procesom prerokovania Pamiatkovou radou.

 

Aktuálny proces odvolania  a vymenovania generálneho riaditeľa PÚ SR považujeme za nekorektný, neuzavretý a nezákonný. Súčasne vyzývame MK SR na predkladanie písomných podkladov a materiálov na rokovanie Pamiatkovej rady v zodpovedajúcej obsahovej kvalite a v primeranom časovom predstihu pred termínom zasadnutia Pamiatkovej rady.

 

Ak má Pamiatková rada plniť účel, na ktorý bola zriadená, nie je možné, aby závery jej rokovaní boli zo strany MK SR ignorované alebo sa s ňou neuskutočnili zákonom predpísané rokovania ako napríklad pri odvolávaní a menovaní generálneho riaditeľa Pamiatkového úradu SR. To, že Pamiatková rada je pre MK SR orgánom poradným bez výkonnej právomoci, neznamená, že je orgánom, ktorý má výstupy MK SR len vziať na vedomie bez riadneho procesu prerokovania.

 

 

Členovia Pamiatkovej rady pri MK SR

 

Ing. arch. Pavol Pauliny, PhD. – predseda

doc. PhDr. Matej Ruttkay, CSc. – podpredseda

prof. Ing. arch. Jana Gregorová, PhD.

Ing. Vladimír Kohút

doc. Mgr. art. Janka Blaško Križanová, ArtD.

Ing. arch. Lýdia Kubeková

Ing. arch. Ján Mackovič

Mgr. Tímea Máteóvá

Ing. arch. Peter Moravčík

PhDr. Karel Prášek

prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD.

 

 

Bratislava, 13.12.2024

Archeológovia objavili na hradisku v Bojnej ďalší hromadný nález dávnych predmetov

Depot 39 na pôvodnom mieste

Aj záver výskumnej sezóny na známom veľkomoravskom nálezisku v Bojnej, okres Topoľčany priniesol prekvapujúce výsledky. Pri systematickom povrchovom prieskume východného predpolia centrálneho hradiska Valy, ktoré bolo zničené a opustené na začiatku 10. storočia, boli objavené ďalšie cennosti z tejto doby.

Príprava nálezu na vyzdvihnutie v in situ bloku

Atraktívny a pre bádateľov dôležitý bol hromadný nález s poradovým číslom 39. Pri podrobnom skúmaní v teréne a po jeho premiestnení v bloku do laboratória Archeologického ústavu SAV, v, v, i, v Nitre sa dal zrekonštruovať celý postup jeho uloženia do zeme. Na príkrom svahu poniže opevnenia bola vykopaná priehlbeň, do ktorej uložili veľké drevené vedro. Z neho sa v zemi po stáročiach zachovali len železné súčasti – obruče a držadlo. Doň uložili ingoty olova, česáky ľanu, nožnice a ďalšie predmety, medzi iným aj známe dobové platidlá – železné sekerovité hrivny. Ďalšie hrivny a zväzok kosákov uložili popri vedre do jamy, ktorú zasypali polmetrovou vrstvou hliny. V laboratóriu bolo možné nález kvalitne analyzovať a dokumentovať pomocou RTG a 3D snímkovania a zrekonštruovať jeho pôvodný stav. Po konzervácii a vedeckom spracovaní bude súbor vystavený v Múzeu Veľkej Moravy v Bojnej.

Čistenie a spevňovanie hromadného nálezu

Zvláštny fenomén ukrývania skupín predmetov na rôznych miestach hradiska Valy v Bojnej, ale aj v jeho širšom okolí je neustále predmetom záujmu bádateľov. Zdá sa, že niektoré z týchto depozitov boli ukrytým a nevyzdvihnutým majetkom tamojších obyvateľov v čase hroziaceho nebezpečenstva, ktoré podľa plošného požiaru obydlí a opevnení potvrdili archeologické výskumy. Zdá sa však, že niektoré z týchto depozitov mohli byť aj ukladané do zeme aj ako určitý druh obetného daru podľa niektorého zo starých zvykov, ktoré nastupujúce kresťanstvo ešte nestihlo potlačiť.

Karol Pieta, Archeologický ústav SAV, v. v. i.

autor fotografii: K. Pieta

Mladá nádej slovenskej vedy vystúpila s archeológmi na Molpír

Výklad S. Stegmann-Rajtárovej o hradisku Molpír (Foto V. Mitáš).

V Kongresovom centre Slovenskej akadémie vied na Smolenickom zámku v Smoleniciach (okr. Trnava) sa 27. – 29. 11. 2024 uskutočnila študentská konferencia Mladá nádej slovenskej vedy. Na inšpiratívnom podujatí sa s vedcami a vedkyňami zo Slovenskej akadémie vied stretli talentovaní žiaci z celého Slovenska, ktorí so svojimi projektami uspeli v celoslovenských súťažiach Festival vedy a techniky AMAVET a Stredoškolská odborná činnosť (SOČ). V bohatom programe študentskej konferencie sa okrem prezentácie školských prác a motivačných príspevkov pracovníkov zo Slovenskej akadémie vied rátalo tiež s komentovanou exkurziou do neďalekej archeologickej lokality na vrchu Molpír.

Talentovaní študenti pri modeli hradiska z doby halštatskej (Foto: V. Mitáš).

Exkurzia sa konala posledný konferenčný deň a zúčastnilo sa jej vyše 30 študentov aj s pedagógmi. Odborný výklad dvojice archeológov z Archeologického ústavu SAV, v. v. i., v Nitre – Susanne Stegmann-Rajtárovej a Vladimíra Mitáša – pri informačných tabuliach o tomto významnom hradisku zo staršej doby železnej, prípadne pri betónovom modeli hradiska, striedali zvedavé otázky zúčastnených. Hovorilo sa nielen o každodennom živote na hradisku v dobe halštatskej (napr. o rôznych remeslách a početných archeologických dokladoch remesiel), ale aj o ďalekosiahlych kontaktoch jeho obyvateľov v rámci halštatskej kultúry či o katastrofickom zániku tohto sídla najneskôr v prvej polovici 6. stor. pred n. l. Dúfame, že mladé vedecké nádeje aj napriek daždivému počasiu historický význam a genius loci Molpíra oslovil a že sa na toto pozoruhodné miesto ešte niekedy vrátia.

Vladimír Mitáš, Susanne Stegmann-Rajtár