V prvom polroku riešenia projektu sa uskutočňovali výskumné práce v nasledujúcich okruhoch.
1.Hradisko Veľký vrch v Divinke. Prebiehal dvojmesačný terénny archeologický výskum. Po jeho ukončení sa urobil výber keramiky a železných predmetov z obdobia včasného stredoveku. V spolupráci s Výskumným ústavom zváračským sa ešte pred konzervovaním uskutočnila röntgenová analýza vybraných veľkomoravských železných predmetov. Do Radiocarbon Laboratory v Poznani sa odoslali uhlíky na analýzu. Skenovali a vektorizovali sa plány z výskumov v rokoch 1972–73.
2. Lidarové snímkovanie. V prípravnej fáze sa definovali vhodné oblasti pre snímkovanie terénu v rozsahu cca 200 km². Vybrali sa územia s predpokladanými reliktmi dopravného pohybu, sídelnej a hospodárskej činnosti. Do konca roka 2016 sa v spolupráci s externým dodávateľom podarilo nalietať územia s rozlohou 65 km².
3. Kartografické pramene. Zhromaždili sa historické mapy zo 16.–19. storočia, dostupné na mapových portáloch, ktoré súviseli so študovaným územím, ako aj dostupné digitálne kópie historických katastrálnych máp kysuckých obcí uložených v Ústrednom archíve GKÚ. Sumarizovali sa vojenské opisy krajiny z 18. storočia, týkajúce sa jednotlivých obcí sledovaného územia.
4. Budatínsky hrad. Začala sa kompletizovať dokumentácia z výskumov hradu v rokoch 2006, 2007, 2010 a 2013 a robila sa revízia hnuteľných nálezov z výskumu areálu hradu.
Riešitelia prezentovali výsledky svojej práce na dvoch medzinárodných konferenciách, odovzdali do tlače štyri príspevky, z ktorých dva už vyšli tlačou.